SFs ligestillingspolitik: Mangfoldighed er en styrke! SF ønsker et mangfoldigt samfund, hvor homo,- bi-, og transseksuelle ikke udsættes for diskrimination, men har samme rettigheder og pligter som alle andre borgere.
SF kæmper derfor for:
SF var det første politiske parti med et egentligt homopolitisk program. Læs programmet her på siden. Fokus på hate crime SF arbejder for at bekæmpe hate crime mod homoseksuelle. Hate crime omfatter overgreb lige fra verbal chikane til fysisk vold. Mange bøsser og lesbiske oplever, at der bliver råbt efter dem på gaden, og nogle oplever endda deciderede fysiske overgreb.
Antallet af overgreb kendes ikke, da politiet ikke registrerer, om der er sket overgreb på baggrund af seksuel orientering. Politiet har heller ingen retningslinjer og er ikke uddannet til at håndtere sager om hate crimes. Derfor har vi taget skridt til at få politiet til at tage problemet seriøst, ligesom SF på Københavns Rådhus presser på for at få sat lys på problemstillingen.
I andre lande har man for længst taget problematikken alvorligt. Det skal også ske i Danmark.
SF arbejder derfor for:
Copenhagen Pride
Om SFs LGBT-netværk Netværket deltager således i relevante diskussioner internt i SF, bidrager til formuleringen af partiets politik og arbejder for at synliggøre og gennemføre partiets politik, der vedrører homo,- bi-, og transseksuelles vilkår i samfundet.
Det gør vi bl.a. i samarbejde med SFs ligestillingsordførere, men også med eksterne samarbejdspartnere.
Netværket blev stiftet den 18. august 2002 som SFs Homonetværk og har i dag en 40-50 medlemmer. I foråret 2010 skiftede vi navn til SFs LGBT-netværk, fordi vi godt vil markere endnu tydeligere, at vi også arbejder med bl.a. transseksuelles rettigheder. Medlemmer af SF og personer, der sympatiserer og stemmer på SF, kan - uanset seksualitet - optages i netværket, hvis de tilslutter sig netværkets formål.
Hvis du ønsker at blive medlem eller ønsker yderligere information, så send en e-mail til Carsten Vesterager Petersen, carstenvesterager@mail.dk