| English | Bliv medlem | Kontakt | Abonnér | Kalender | Login
30.07.10

SF: Mennesker med handicap skal ikke ekskluderes fra det sociale liv

I Danmark er vi stadig milevidt fra de lige muligheder for borgere med handicap, som FN’s handicapkonvention ellers foreskriver os at have. Seneste eksempel herpå er de meget dårlige forhold for mennesker med handicap i de danske folkekirker, som er omtalt i Kristeligt Dagblad i dag (15.3).


Af Anne Baastrup15.03.10

”Det er trist at læse artiklerne om de meget dårlige handicapforhold i og ved de danske folkekirker. Men det kommer desværre ikke som nogen stor overraskelse. Selvom Danmark har underskrevet FN’s handicapkonvention, er der stadig lang vej igen inden vi reelt kan tilbyde lige muligheder til borgere med handicap. Der er stadig alt for mange problemer med manglende tilgængelighed for denne gruppe mennesker,” udtaler Anne Baastrup, SF’s handicapordfører.
 
”Jeg vil nu tage kontakt til kirkeministeren, og bede hende hanke op i menighedsrådet. Det er jo helt skørt, at folkekirkerne ikke udnytter muligheden for at søge penge fra tilgængelighedspuljen til at forbedre tilgængeligheden for borgere med handicap. Puljen er jo netop afsat til det formål,” siger Anne Baastrup.  
 
Af artiklerne fremgår det, at der sidste år kun var 23 kirker ud af landets ca. 2000, der søgte om penge til renovering af folkekirkerne.
 
”Om det bliver via tilgængelighedspuljen, eller om folkekirkerne selv står for finansieringen, er ikke afgørende, men det ligger mig meget på sinde, at vi får forbedret forholdene for landets borgere med handicap. En af de væsentligste forudsætninger herfor er tilgængelighed”, slutter Anne Baastrup.
 
 
Kontakt Anne Baastrup for en kommentar på tlf. 33 37 44 02
el. på SMS på 61 62 32 54

Fakta om FN’s handicapkonvention
FN’s handicapkonvention skal sikre, at mennesker med funktionsnedsættelser ikke diskrimineres.
Den beskriver helt konkret, hvordan menneskerettighederne sikres for mennesker med handicap. Eksempelvis står der i konventionen, at en person med handicap skal kunne bevæge sig frit og uhindret i det offentlige rum og have de samme muligheder som andre borgere for at deltage aktivt i det demokratiske liv.

Konventionen trådte i kraft i Danmark i august 2009. Udover selve konventionen findes der en frivillig tillægsprotokol, der giver mennesker med handicap adgang til at klage over handicapspørgsmål til en klagekomite hos FN. Danmark har ikke underskrevet tillægsprotokollen.
 

Udskriv


Læs også:

08.02.10 Handicappolitik
 
Socialistisk Folkeparti Christiansborg 1240 København K Tel. +45 3337 4444 Fax +45 3332 7248 Mail: sf@sf.dk Udskriv