| English | Bliv medlem | Kontakt | Abonnér | Kalender | Login
30.07.10

SF: Glæder sig over miljøministerens udmøntning af den fælles kemikaliehandlingsplan

I kemikaliehandlingsplanen, indgået mellem regeringen og oppositionen i februar 2010 og som planlægger Danmarks kemikalieindsatsen frem til 2013, kæmpede SF hårdt for yderligere kontrol. En opgradering af kontrolindsatsen blev således en del af den endelig aftale, og den udmøntes nu, og udvides med 50 % over de næste år.  


Af Pia Olsen Dyhr17.03.10

”Det er glædeligt at regeringen nu udmønter nogle af de tiltag vi i oppositionen har knoklet for at få ind i kemikaliehandlingsplanen.  Det er positivt at ministeren nu gennemføre aftalen i virkeligheden, herunder også en øget kontrol med ulovlige kemikalier i de produkter, de danske forbrugere møder på markedet. Det er en af SFs øverste prioriteringer i forhandlingerne som nu gennemføres” siger SF forbrugerordfører Pia Olsen Dyhr og fortsætter
 
De flere midler til kemikalieinspektionen  vil betyde, at den i fremtiden  kan  rykke hurtigere og oftere ud ved mistanker om, at kemikalielovgivningen ikke overholdes. Den vil også kunne gennemføre langt flere uanmeldte kontrolbesøg. Vi er gerne inspektionen ude ved kræmmermarkeder for at lave stikprøver af  bla. smykkerne, så det sikres at de er nikkelfri og vi vil også have inspektionen til at tjekke børnelegetøj for hormonforstyrrende kemi, så vi kan sikre vores børn mod gift i deres legetøj”       
 
”Kontrol og oplysninger er vigtig for produktsikkerheden, og netop derfor synes vi det er nødvendigt med en øget kontrol. Forbrugerne har krav på ,  at reglerne overholdes, så de kan vide sig sikre på at ulovlige kemikalier ikke findes i produkter på det danske marked” afslutter Pia Olsen Dyhr
  
For yderligere kommentarer kontakt Pia Olsen Dyhr 33374426 eller sms 61624765.
 
 

Udskriv


Læs også:

 
Socialistisk Folkeparti Christiansborg 1240 København K Tel. +45 3337 4444 Fax +45 3332 7248 Mail: sf@sf.dk Udskriv