I SF ønsker vi et stærkere offentligt-privat samarbejde, da vi mener at det er vejen frem for at sikre vores fremtid og velfærdssamfund. Med et stærkere offentlig-privat samarbejde kan vi nemlig sikre, at Danmark har et hjemmemarked, der fremstiller industriprodukter, serviceydelser og viden, der både skaber en bæredygtig dansk og international vækst. Det vil også være med til at skabe nye danske arbejdspladser, som kan bidrage til at udvikle nye teknologi- og eksportområder.
”Rolle fordeling”
Det offentlige skal dels sikre en veluddannet og kvalificeret arbejdskraft og skal dels påvirke erhvervslivet til at fremme vækst og udviklingen af nye teknologiske løsninger. Det skal bl.a. ske ved at sikre et geografisk spredt erhvervsliv og ved at åbne op for nye markeder for udvikling, produktion og eksport som f.eks. nye klima- eller velfærdsteknologiske løsninger.
Men et offentlig-privat samarbejde handler ikke om, at det offentlige skal købe flere private løsninger, øge udbud og licitationer. Det handler derimod om, at det offentlige skal øge sin indflydelse på det private erhvervsliv ved bl.a., at anvende offentlige indkøb og investeringer strategisk, så man kan øge efterspørgselen på bæredygtige, økonomiske og socialt ansvarlige produkter og løsninger. Et offentlig-privat samarbejde vil sammen kunne udvikle nye teknologiske løsninger, samt at det også vil kunne skabe et innovationssamarbejde, der er løsnings- og udviklingsorienteret.